Welcome to the official website of Jefferson County New York

Petitions Received & Caucus Results, 2020

Last updated: 1:11 p.m. June 29, 2020

Filed with the state Board of Elections:

21st Congressional District

  • Democratic & Working Families: Tedra Cobb, Hermon
  • Republican, Conservative and Independence: Elise Stefanik, Schuylerville

48th Senate District

  • Republican, Conservative and Independence: Patricia A. Ritchie, Ogdensburg

116th Assembly District

  • Democratic, Working Families: Alex V. Hammond, Waddington
  • Republican, Conservative and Independence: Mark Walczyk, Watertown

117th Assembly District

  • Republican, Conservative and Independence: Kenneth Blankenbush, Black River

120th Assembly District

  • Democratic: Gail E. Tosh, Baldwinsville
  • Republican, Conservative and Independence: William A. Barclay, Pulaski

5th Judicial District (Delegates)

116th Assembly District

  • SAM: Jeffrey E. Graham, Watertown

117th Assembly District:

  • Democratic: William R. Thickstun, Clinton; Lucretia Buccolo, Sylvan Beach; Norman J. Paradis, Lorraine; Lindsay Burriss, Castorland; Roger M. Burriss, Beaver Falls
  • Conservative: Daniel F. Fitzgerald Jr., Clinton

120th Assembly District:

  • Democratic: Lisa Glidden, Oswego; Darlene Baker, Berhards Bay; Gail E. Tosh, Baldwinsville; James Jackson, Oswego; Thomas Rinefierd, Central School; Robert S. Marfino, West Monroe, Amy L. Venskus, Pennelville
  • Conservative: H. Leonard Schick, Fulton; Patricia A. Heath, Central Square

5th Judicial District (Alternate Delegates)

116th Assembly District

  • SAM: Brittany N. Clark, Watertown

117th Assembly District

  • Democratic: Shirley D. Knop, Clinton; Katherine A. Collett, Clinton; John P. Amuso, Clinton; Bethann Edwards, Rome; Cammile Paradis, Lorraine
  • Conservative: Kenneth Parks, Black River

120th Assembly District

  • Democratic: Elizabeth R. Passer, Mexico; Thomas Drumm, Oswego; Victoria Shires, Baldwinsville; Marianne Hart, Ellisburg; Jonathan Ashline, Oswego; Sharon Dellinger, Fulton; James Rice, Fulton
  • Conservative: Gary Fischer, Central Square; Robert G. Graham, Baldwinsville
nameres citypartypetition Idpetition date filedoffice namecandparty
BABETTE M HALLCLAYTONDemocrat20200000613/19/20205TH Judicial Del Alternate 116AD DEMDemocrat
RONALD D MONNATWATERTOWNDemocrat20200000613/19/20205TH Judicial Del Alternate 116AD DEMDemocrat
CATHERINE B QUENCERDEXTERDemocrat20200000613/19/20205TH Judicial Del Alternate 116AD DEMDemocrat
KATHRYN K WHITECAPE VINCENTDemocrat20200000613/19/20205TH Judicial Del Alternate 116AD DEMDemocrat
MICHAEL R BELLCAPE VINCENTRepublican20200000333/19/20205TH Judicial Del Alternate 116AD REPRepublican
STEPHEN J LAMBERTCHAUMONTRepublican20200000333/19/20205TH Judicial Del Alternate 116AD REPRepublican
GARY W MACKWATERTOWNRepublican20200000333/19/20205TH Judicial Del Alternate 116AD REPRepublican
DAVID E MAXONADAMS CENTERRepublican20200000333/19/20205TH Judicial Del Alternate 116AD REPRepublican
MATTHEW J MONTROYPHILADELPHIARepublican20200000333/19/20205TH Judicial Del Alternate 116AD REPRepublican
KEITH B CAUGHLINWATERTOWNDemocrat20200000613/19/20205TH Judicial Delegate 116AD DEMDemocrat
JON A HALLWATERTOWNDemocrat20200000613/19/20205TH Judicial Delegate 116AD DEMDemocrat
MICHAEL W SCHELLCHAUMONTDemocrat20200000613/19/20205TH Judicial Delegate 116AD DEMDemocrat
TIMOTHY L WHITECAPE VINCENTDemocrat20200000613/19/20205TH Judicial Delegate 116AD DEMDemocrat
MATTHEW A DOHENYWATERTOWNRepublican20200000313/19/20205TH Judicial Delegate 116AD REPRepublican
JOHN DOLDO IIIWATERTOWNRepublican20200000313/19/20205TH Judicial Delegate 116AD REPRepublican
BONNIE J FIKESPHILADELPHIARepublican20200000313/19/20205TH Judicial Delegate 116AD REPRepublican
SCOTT A GRAYWATERTOWNRepublican20200000313/19/20205TH Judicial Delegate 116AD REPRepublican
PAUL J WARNECKSACKETS HARBORRepublican20200000313/19/20205TH Judicial Delegate 116AD REPRepublican
LOGAN M EDDYBLACK RIVERRepublican20200000113/19/20205TH Judicial Del Alternate 117AD REPRepublican
JEFFREY J KIRKBYEVANS MILLSRepublican20200000113/19/20205TH Judicial Del Alternate 117AD REPRepublican
JEREMIAH J MAXONADAMSRepublican20200000113/19/20205TH Judicial Del Alternate 117AD REPRepublican
DONALD G COON IIIWATERTOWNRepublican20200000073/19/20085TH Judicial Delegate 117AD REPRepublican
MEREDITH A GEORGEWATERTOWNRepublican20200000073/19/20085TH Judicial Delegate 117AD REPRepublican
BRIAN S PECKCARTHAGERepublican20200000073/19/20085TH Judicial Delegate 117AD REPRepublican
PATRICK R JAREOADAMSRepublican20200000143/19/20205TH Judicial Del Alternate 120AD REPRepublican
DOUGLAS W SHELMIDINEADAMSRepublican20200000133/19/20205TH Judicial Delegate 120AD REPRepublican
ADDIE A JENNETHERESADemocrat20200000553/19/2020State Committee AD 116 DEMDemocrat
MICHAEL W SCHELLCHAUMONTDemocrat20200000553/19/2020State Committee AD 116 DEMDemocrat
NANCY D BROWNWATERTOWNDemocrat20200000593/19/2020State Committee AD 117 DEMDemocrat
NORMAN J PARADISLORRAINEDemocrat20200000593/19/2020State Committee AD 117 DEMDemocrat
JOSEPH T HARTELLISBURGDemocrat20200000573/19/2020State Committee AD 120 DEMDemocrat
MARIANNE L HARTELLISBURGDemocrat20200000573/19/2020State Committee AD 120 DEMDemocrat
EUGENE R RENZIWATERTOWNConservative20200000243/19/2020Jefferson Cty Surrogate Court Judge CONRepublican
EUGENE R RENZIWATERTOWNIndependence20200000013/19/2020Jefferson Cty Surrogate Court Judge INDRepublican
EUGENE R RENZIWATERTOWNRepublican20200000363/19/2020Jefferson Cty Surrogate Court Judge REPRepublican
KREG L DAVISADAMSDemocrat20200000513/19/2020County Committee - Adams 1 DEMDemocrat
MICHELLE R LAFAVEADAMSDemocrat20200000513/19/2020County Committee - Adams 1 DEMDemocrat
MARY R HAZELRIGG DRAPERADAMS CENTERDemocrat20200000743/19/2020County Committee - Adams 3 DEMDemocrat
SAMANTHA E PARKERALEXANDRIA BAYDemocrat20200000603/19/2020County Committee - Alexandria 1 DEMDemocrat
TWYLA B WEBBWELLESLEY ISLANDDemocrat20200000793/19/2020County Committee - Alexandria 2 DEMDemocrat
CHARLOTTE L WELLINSWELLESLEY ISLANDDemocrat20200000653/19/2020County Committee - Alexandria 2 DEMDemocrat
MICHAEL J CHAVOUSTIECAPE VINCENTDemocrat20200000663/19/2020County Committee - Cape Vincent 1 DEMDemocrat
JOSEPH H WOODCLAYTONDemocrat20200000663/19/2020County Committee - Cape Vincent 1 DEMDemocrat
JARROD M RADLEYCAPE VINCENTDemocrat20200000683/19/2020County Committee - Cape Vincent 2 DEMDemocrat
KATHRYN K WHITECAPE VINCENTDemocrat20200000683/19/2020County Committee - Cape Vincent 2 DEMDemocrat
TIMOTHY L WHITECAPE VINCENTDemocrat20200000683/19/2020County Committee - Cape Vincent 2 DEMDemocrat
BABETTE M HALLCLAYTONDemocrat20200000703/19/2020County Committee - Clayton 1 DEMDemocrat
MARY J ZOVISTOSKICLAYTONDemocrat20200000693/19/2020County Committee - Clayton 2 DEMDemocrat
JOSEPH T HARTELLISBURGDemocrat20200000493/19/2020County Committee - Ellisburg 3 DEMDemocrat
MARIANNE L HARTELLISBURGDemocrat20200000493/19/2020County Committee - Ellisburg 3 DEMDemocrat
LINDA D GREENEHENDERSON HBRDemocrat20200000463/19/2020County Committee - Henderson 1 DEMDemocrat
LINDA P STODDARD LEONARDHENDERSONDemocrat20200000463/19/2020County Committee - Henderson 1 DEMDemocrat
JULIE A WESTHENDERSONDemocrat20200000463/19/2020County Committee - Henderson 1 DEMDemocrat
JANE T JENKINSWATERTOWNDemocrat20200000643/19/2020County Committee - Hounsfield 2 DEMDemocrat
RONALD H NIER SRSACKETS HARBORDemocrat20200000643/19/2020County Committee - Hounsfield 2 DEMDemocrat
BARBARA B SCHELLEVANS MILLSDemocrat20200000733/19/2020County Committee - LeRay 1 DEMDemocrat
CLIFFORD E SCHELLEVANS MILLSDemocrat20200000733/19/2020County Committee - LeRay 1 DEMDemocrat
KATHERINE E ROBERTSONBLACK RIVERDemocrat20200000543/19/2020County Committee - LeRay 5 DEMDemocrat
REINALDO YUNGEVANS MILLSDemocrat20200000583/19/2020County Committee - LeRay 8 DEMDemocrat
JACQUELYN A SCHELLCHAUMONTDemocrat20200000713/19/2020County Committee - Lyme 1 DEMDemocrat
MICHAEL W SCHELLCHAUMONTDemocrat20200000713/19/2020County Committee - Lyme 1 DEMDemocrat
DORENA L KIMBALLCHAUMONTDemocrat20200000533/19/2020County Committee - Lyme 3 DEMDemocrat
DAWN A SMITHLA FARGEVILLEDemocrat20200000773/19/2020County Committee - Orleans 1 DEMDemocrat
RONALD R SMITHLA FARGEVILLEDemocrat20200000773/19/2020County Committee - Orleans 1 DEMDemocrat
ALICIA M DEWEYLA FARGEVILLEDemocrat20200000403/19/2020County Committee - Orleans 2 DEMDemocrat
MARY A FORD WATERMANLA FARGEVILLEDemocrat20200000403/19/2020County Committee - Orleans 2 DEMDemocrat
COLLEEN M ONEILLLA FARGEVILLEDemocrat20200000403/19/2020County Committee - Orleans 2 DEMDemocrat
JOHN C KIECHLEPHILADELPHIADemocrat20200000523/19/2020County Committee - Philadelphia 1 DEMDemocrat
MARY A KIECHLEPHILADELPHIADemocrat20200000523/19/2020County Committee - Philadelphia 1 DEMDemocrat
RONALD E SPICERPHILADELPHIADemocrat20200000523/19/2020County Committee - Philadelphia 1 DEMDemocrat
KOLLIN J HARDYPHILADELPHIADemocrat20200000503/19/2020County Committee - Philadelphia 2 DEMDemocrat
PHILLIP G BRANCHERODMANDemocrat20200000673/19/2020County Committee - Rodman 1 DEMDemocrat
ROSELYN C TAYLORADAMS CENTERDemocrat20200000673/19/2020County Committee - Rodman 1 DEMDemocrat
ANTHONY C VELASQUEZBLACK RIVERDemocrat20200000623/19/2020County Committee - Rutland 1 DEMDemocrat
COREY D DECILLISBLACK RIVERDemocrat20200000803/19/2020County Committee - Rutland 3 DEMDemocrat
BETSY D HENNESSEYBLACK RIVERDemocrat20200000803/19/2020County Committee - Rutland 3 DEMDemocrat
CORA L BROWNTHERESADemocrat20200000563/19/2020County Committee - Theresa 1 DEMDemocrat
ALLEN T DRAKETHERESADemocrat20200000563/19/2020County Committee - Theresa 1 DEMDemocrat
ADDIE A JENNETHERESADemocrat20200000563/19/2020County Committee - Theresa 1 DEMDemocrat
KEVIN L MCCARTHYREDWOODDemocrat20200000563/19/2020County Committee - Theresa 1 DEMDemocrat
JEANNE M BURNASHWATERTOWNDemocrat20200000483/19/2020County Committee - Watertown 2 DEMDemocrat
KATHERINE M FITZGERALDWATERTOWNDemocrat20200000483/19/2020County Committee - Watertown 2 DEMDemocrat
LINDA S SMITH SPENCERCARTHAGEDemocrat20200000753/19/2020County Committee - Wilna 1 DEMDemocrat
PAUL H SMITHCARTHAGEDemocrat20200000783/19/2020County Committee - Wilna 5 DEMDemocrat
CAMILLE Y PARADISLORRAINEDemocrat20200000443/19/2020County Committee - Worth 1 DEMDemocrat
NORMAN J PARADISLORRAINEDemocrat20200000443/19/2020County Committee - Worth 1 DEMDemocrat
MICHELLE E COULLIERWATERTOWNDemocrat20200000723/19/2020County Committee - 13-1 DEMDemocrat
JON A HALLWATERTOWNDemocrat20200000633/19/2020County Committee - 13-2 DEMDemocrat
KAREN R HALLWATERTOWNDemocrat20200000633/19/2020County Committee - 13-2 DEMDemocrat
SANDRA M CAPUTOALEXANDRIA BAYRepublican20200000083/19/2020Town of Alexandria Council (Vac) REPRepublican
KENNETH H BRESETTANTWERPRepublican20200000023/19/2020Town of Antwerp Councilperson (Vac) REPRepublican
LUCAS J WHITMOREANTWERPRepublican20200000033/19/2020Town of Antwerp Town Justice REPRepublican
JEFFREY J TIMERMANDEXTERRepublican20200000343/19/2020Town of Brownville Council (Vac) REPRepublican
KATHY L QUENCERDEXTERRepublican20200000323/19/2020Town of Brownville Town Justice REPRepublican
ALLEN D HEBERLINGCLAYTONDemocrat20200000423/19/2020Town of Clayton Councilperson (VAC) DEMDemocrat
MATTHEW T OWENHENDERSON HBRRepublican20200000813/20/2020Town of Henderson Council (Vac) REPRepublican
COLE Q JENNEPHILADELPHIARepublican20200000173/19/2020Town of Philadelphia Town Justice REPRepublican
JESSIE M SCHEERPHILADELPHIARepublican20200000203/19/2020Town of Philadelphia Town Justice REPRepublican
JACOB W BULLADAMSRepublican20200000123/19/2020Town of Rodman Council (Vac) REPRepublican
GEORGE B SHEEHANBLACK RIVERRepublican20200000163/19/2020Town of Rutland Town Justice REPRepublican
JUDITH V FULMERALEXANDRIA BAYRepublican20200000053/19/2020Village of Alexandria Bay Trustee REPRepublican
BRAD P MILLETTALEXANDRIA BAYRepublican20200000063/19/2020Village of Alexandria Bay Trustee REPRepublican
COREY D DECILLISBLACK RIVERDemocrat20200000413/19/2020Village of Black River Trustee DEMDemocrat
GARY P MCCULLOUCHBLACK RIVERRepublican20200000183/19/2020Village of Black River Trustee REPRepublican
STEPHEN L MOTTBROWNVILLERepublican20200000393/19/2020Village of Brownville Trustee REPRepublican
LEO K THOMPSONBROWNVILLERepublican20200000353/19/2020Village of Brownville Trustee REPRepublican
JAMES W MORROWCHAUMONTRepublican20200000153/19/2020Village of Chaumont Trustee REPRepublican
MICHAEL J NICHOLSCHAUMONTRepublican20200000373/19/2020Village of Chaumont Trustee REPRepublican
NANCY L HYDECLAYTONDemocrat20200000433/19/2020Village of Clayton Trustee DEMDemocrat
DOUGLAS E ROGERSCLAYTONDemocrat20200000453/19/2020Village of Clayton Trustee DEMDemocrat
JOSEPH S CHRISMANCLAYTONRepublican20200000263/19/2020Village of Clayton Trustee REPRepublican
DAVID M BONNEYCAPE VINCENTDemocratCAUC0000016/29/2020Village of Cape Vincent Trustee DEMDemocrat
ELISABETH P BRENNANCAPE VINCENTDemocratCAUC0000016/29/2020Village of Cape Vincent Trustee DEMDemocrat
ROBERT A EWINGCAPE VINCENTRepublican20200000293/19/2020Village of Cape Vincent Trustee REPRepublican
GREGORY B LAKEELLISBURGRepublican20200000273/19/2020Village of Ellisburg Trustee REPRepublican
JACK M BRANDEVANS MILLSDemocrat20200000823/20/2020Village of Evans Mills Trustee DEMDemocrat
GREGORY L SMITHEVANS MILLSDemocrat20200000473/19/2020Village of Evans Mills Trustee DEMDemocrat
LEAH M STRADERMANNSVILLERepublican20200000303/19/2020Village of Mannsville Trustee REPRepublican
MARK C LEESONPHILADELPHIARepublican20200000223/19/2020Village of Philadelphia Trustee REPRepublican
FORREST F CONSTANCE JRSACKETS HARBORRepublican20200000193/19/2020Village of Sackets Harbor Mayor (Vac) RERepublican
BARBARA A BOULTONSACKETS HARBORRepublican20200000253/19/2020Village of Sackets Harbor Trustee REPRepublican
JAMES D BRAYSACKETS HARBORRepublican20200000233/19/2020Village of Sackets Harbor Trustee REPRepublican
JAMES H BROTHERTONCARTHAGERepublican20200000103/19/2020Town of Wilna Town Justice REPRepublican
ERIC T SWARTZWATERTOWNRepublican20200000093/19/2020Town of Watertown Town Justice REPRepublican